Amikor középiskola után elkezdtem valóban készülni a MOMÉra (akkoriban Iparművészeti egyetem) akkor az előkészítőn a kockológia és a portrérajzolás mellett mintázásra is jártunk.
Mit is jelentette ez?! Ugyanúgy egy model ült előttünk, csak itt agyagból kellett megmintáznunk.
Az agyag egy nagyon furcsa anyag, és sokat kell tanulni, hogy kellőkép formázni tudjuk. Amikor elkezdtük a fej mintázását, akkor szépen építettük fel a semmiből a térben az anyagot. De amikor túl sok agyag került fel a fejre, jött a tanár úr és egy jókora fa léccel megpüfölte a modellünket. A lapos faléc, lapos formákat varázsolt az agyagtömbbe, és lassan kialakult előttünk a fej szerkezete.
Amikor a szobrászok kőből faragnak egy portrét, akkor az adott kőtömbből faragják le a felesleget. Valahogy így kezdik, amikor megkeresik a portré befoglaló formáját nagy erős mozdulatokkal fejtve a követ. és az adott vázlatos formában ott rejtőzik majd a műalkotás
Nekünk is így kell felépíteni a fej rajzolást ezzel a vázlattal, ami olyan mint egy hasábokból és háromszögekből összeállított robotfej, aminek látjuk érezzük a struktúráját.
Itt az ideje gyakorolni!
Kérlek vegyél egy mappát, amibe gyűjtöd az elkészített feladatokat.
Szükséged lesz még rá.
1. Nyomtasd ki az alább található pdf. oldalait és találd meg a párját, hogy melyik portré melyik térbe tartozik. A két felület párosítása után, rajzold be a fejre az irányvonalakat, ugy ahogy a fenti képen lévő szobron láthatóak.
2: Nyomtasd ki az alább látható képet és rajzolj bele arcokat, felhasználva az osztásokat.
3: Próbálj bármilyen kedvenc portrédat így átrajzolni, értelmezve a formákat.
Több információt itt találsz rólam, alkotásaimról, a többi tanfolyamról,
valamint a facebookos zárt csoportról ahol további ingyenes segédleteket,
ötleteket, és videókat is találsz.
www.szoboszlayandras.com
www.facebook.com/groups/onlinerajztanitasesworksoppok/
www.facebook.com/szoboszlaysketches
www.instagram.com/painter_of_budapest